XV Męczennica Rowerowa w oknie pogodowym

Wszystkie Męczennice Rowerowe przebiegają w dobrych lub bardzo dobrych warunkach pogodowych. Tak też było w czasie XV Męczennicy – do Nowego Tomyśla. Zarówno w sobotę jak i w poniedziałek mocno lało, ale w niedzielę – proszę bardzo! - otwarło się prawdziwe "okno pogodowe". Wprawdzie z rana pachniało deszczem, ale z upływem czasu niebo „przecierało się”, a po południu mieliśmy chwile ze słońcem. Nie było też zmory cyklistów, czyli przeciwnego wiatru, więc w dobrze zgranym peletonie szybko zmierzaliśmy do celu - tylko na chwilę zatrzymując się na rynku w Buku i przy pałacu w Michorzewie. Dzięki temu wygospodarowaliśmy niemal godzinę czasu, aby ze spokojem wypić kawę+ w Folwarku w Wąsowie. Spokojnie też przyjrzeliśmy się atrakcjom oferowanym na Nowotomyskim Rynku i przyległych ulicach, z okazji Jarmarku Chmielo - Wikliniarskiego. Na stadion miejski, gdzie odbywały się gminne dożynki, dotarliśmy tuż przed uroczystym dożynkowym korowodem. Mogliśmy zatem z bliska przyjrzeć się obrzędom związanym z tradycyjnym świętem plonów. Przed wyruszeniem w drogę powrotną podjedliśmy sobie solidnie w dożynkowym barze pod chmurką.

Powrót przebiegł nam bez niespodzianek i w ekspresowym tempie - między innymi dzięki doskonałej współpracy wszystkich kolarzy a zwłaszcza Bogdana, który dawał bardzo długie i mocne zmiany. Przejeżdżając przez Dopiewo, wstąpiliśmy jeszcze na gminną imprezę z okazji dożynek. Przez centrum Dopiewa, stolicy naszej gminy, przewalały się tłumy, wśród których udało się nam dostrzec kandydatów na posłów z różnych komitetów wyborczych.

Kilka minut po 18:00, po przejechaniu 108,1 km w tempie 20,8 km/h, zamknęliśmy w Skorzewie XV Męczennicę Rowerową. Pewnie była to ostatnia okazja w tym roku na pokonanie tak długiego dystansu…

Ąszła Korniszą!

IR

PS. Już teraz zapraszam na kolejną Męczennicę Rowerową - w niedzielę 13 października o godz. 10:00. Ze względu na wybory parlamentarne urządzimy sobie łatwą i przyjemną przejażdżkę do Strzeszynka.

XV Męczennica Rowerowa (fot. nadesłane)
Kategoria: